Utrzymanie w dobrej kondycji terenów leśnych wymaga ogromnego nakłady pracy wielu osób. Przy tak dużych terenach niezbędna jest możliwość podejmowania szybkich decyzji.  Granica Stanów Zjednoczonych z Meksykiem aktualnie jest monitorowana 24 godziny na dobę z wykorzystaniem dronów. To tańsza alternatywa zamiast patroli wojskowych składających się najczęściej z kilku osób. Bezzałogowe statki powietrzne wykorzystywane są również do tropienia i łapania przestępców i terrorystów.

Kolejnym zastosowaniem drona jest wykorzystanie kamery termowizyjnej, dzięki której można łatwo namierzyć osobę wyrzucającą śmieci do lasu. Z kamery termowizyjnej zainstalowanej na dronie coraz częściej korzysta leśnictwo do monitorowania migracji zwierząt. Drony sprawdzają się również w walce z wszelkimi działaniami nielegalnymi – wycinka drzew, kłusownictwo. Technologia z wykorzystaniem bezzałogowych statków powietrznych jest mniej inwazyjna, bardziej skuteczna i tańsza w stosunku do siatki kamer oraz fotopułapek.

Drony mogą służyć również do bezpiecznego eskortowania VIP-ów monitorując teren daleko przed  samochodem. W przypadku wykrycia zagrożenia zatrzymanie kolumny samochodów jest natychmiastowe a zagrożenie może zostać powstrzymane.